Uświęcanie cierpienia i transformacyjny charakter przebaczenia w rozwijaniu dobrostanu psychicznego pomimo choroby przewlekłej
dr Sebastian Skalski-Bednarz (Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt) – online
Data:
5 grudnia 2024
Podczas seminarium dokonam przeglądu moich najnowszych badań, które zrealizowałem w Polsce, Francji, USA i Kanadzie w ramach stażu podoktorskiego w Luther College pod kierunkiem prof. Lorena Toussainta. Opierając się na teorii stresu i radzenia sobie poprzez przebaczenie, badania te dotyczą związku pomiędzy przebaczeniem a zdrowiem psychicznym u osób doświadczających przewlekłego bólu, chorób onkologicznych oraz żyjących z HIV. Do analiz wykorzystałem dane z badań eksperymentalnych, podłużnych i przekrojowych.
Uzyskane wyniki wskazują, że przebaczenie – zarówno sobie, jak i innym – odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu zdrowia psychicznego w obliczu doświadczeń choroby przewlekłej. Ponadto, podczas spotkania przedstawię badania dowodzące skuteczności krótkich interwencji skoncentrowanych na rozwijaniu zdolności do przebaczenia w poprawie dobrostanu psychicznego, wzmacnianiu odporności emocjonalnej oraz duchowego wzrostu. Na koniec, opierając się na teorii uświęcania, przedyskutuję zaobserwowany wpływ uświęcania cierpienia na zdrowie psychiczne poprzez przebaczenie sobie, które pełnić może rolę mechanizmu transformacyjnego, nadając chorobie głębsze znaczenie.
Podsumowując wszystkie badania, integracja przebaczenia w ramach programów terapeutycznych, które łączą komponenty duchowe i psychologiczne może być korzystna dla poprawy zdrowia psychicznego i jakości życia pacjentów z przewlekłymi stanami zdrowotnymi. Tego rodzaju podejście musi być jednak zgodne z osobistymi wierzeniami i przekonaniami jednostek, aby skutecznie wspierać ich proces zdrowienia i dobrostan.
Słowa kluczowe: przebaczenie, uświęcanie cierpienia, dobrostan, choroby przewlekłe