Sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie w badaniach społecznych
Serdecznie zapraszamy na jednodniową konferencję „Sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie w badaniach społecznych”, organizowaną przez Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, która odbędzie się 21 listopada 2024 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.
W dzień po konferencji (22 listopada) Centrum Nauki Kopernik zorganizuje i poprowadzi warsztaty dla zarejestrowanych doktorantów z możliwości wykorzystania AI we współpracy z Centrum. Doktoranci zapoznają się z możliwościami, jakimi dysponuje Centrum Nauki Kopernik i dowiedzą się o zasadach korzystania z jego zasobów podczas planowania i prowadzenia badań naukowych. Szczegóły w zakładce „Program”.
Konferencja ma charakter ogólnopolski i jest skierowana w szczególności do młodych naukowców, w tym doktorantów. Wpisuje się ona w serię konferencji organizowanych od 2019 roku przez Instytut Psychologii PAN. Językiem konferencji jest polski.
Uczestnicy mogą zgłaszać wystąpienia ustne i postery. Zgłoszenia będą oceniane przez Komitet naukowy. Będzie możliwy również udział bierny (bez wystąpienia/posteru).
Do aktywnego udziału w konferencji i przesyłania abstraktów swoich prac zapraszamy osoby ze stopniem magistra (asystenci i doktoranci) i doktora (adiunkci i osoby na stanowisku post-doc).
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do nawiązywania kontaktów i wymiany informacji pomiędzy osobami będącymi na początkowych etapach kariery naukowej i przezwyciężenie hermetyzacji środowisk naukowych w psychologii. Umożliwi to zwiększenie przepływu idei i technik badawczych między uczestnikami i uczestniczkami, a także zawiązanie ewentualnych nowych zespołów badawczych.
Komitet Naukowy:
- dr hab. Klaudia Modlińska, prof. IPPAN - Instytut Psychologii PAN - przewodnicząca
- prof. dr hab. Wojciech Pisula - Instytut Psychologii PAN
- dr hab. Łukasz Gawęda, prof. IPPAN
- dr Ewa Domaradzka - Instytut Psychologii PAN
- dr Anna Chrzanowska - Instytut Psychologii PAN
- dr Justyna Sarzyńska-Wawer - Instytut Psychologii PAN
- dr Ilona Iłowiecka-Tańska - Centrum Nauki Kopernik
Komitet Organizacyjny:
- dr Ewa Domaradzka - Instytut Psychologii PAN - przewodnicząca
- dr hab. Klaudia Modlińska, prof. IPPAN - Instytut Psychologii PAN
- dr Anna Chrzanowska - Instytut Psychologii PAN
- mgr Ludmiła Rycielska - Instytut Psychologii PAN
- mgr Katarzyna Bajkowska - Instytut Psychologii PAN
- Anna Woda - Centrum Nauki Kopernik
- Katarzyna Potęga vel Żabik - Centrum Nauki Kopernik
Organizator Konferencji:
Instytut Psychologii PAN we współpracy z Centrum Nauki Kopernik
Celem konferencji jest omówienie korzyści i zagrożeń płynących z wykorzystywania nowych technologii w badaniach społecznych, w szczególności w psychologii. Rozwiązania prawne i etyczne nie nadążają za rozwojem technologii, szczególnie w ostatnich latach, gdy modele językowe takie jak ChatGPT zyskują ogromną popularność. Dyskusja na temat umiejętnego i odpowiedzialnego korzystania z technologii jest więc niezbędnym elementem kształcenia, szczególnie młodych naukowców, którzy będą coraz częściej stykać się z nowymi narzędziami w swojej pracy. Konferencja ma na celu ukazać zarówno szanse, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, jak i związane z nią wyzwania, na przykład w obszarze etyki czy rzetelności naukowej.
Uczestnicy konferencji zapoznają się z mechanizmami sztucznej inteligencji, ale również uzyskają konkretne wskazówki, jak z tych narzędzi korzystać w swojej pracy naukowej. Przedstawione zostaną różnorodne metody wspomagające pracę naukową oraz narzędzia do pozyskiwania danych i ich przetwarzania, jakie są dostępne za pomocą SI/AI.
Zachęcamy do przesyłania abstraktów plakatów lub wystąpień na sympozjum. Do udziału w sympozjum z wystąpieniami ustnymi zaprosimy autorki i autorów czterech wybranych zgłoszeń. W formularzu zgłoszeniowym będzie możliwość zaznaczenia, czy abstrakt ma być rozpatrywany jako kandydat do sesji plakatowej, czy również do sympozjum. Osoby niezakwalifikowane do wystąpienia na sympozjum będą miały możliwość pokazania swoich wyników w formie plakatu.
Termin wysyłania abstraktów: przedłużony do 20 października 2024.
Abstrakt powinien mieć maksymalnie 250 słów.
Informacja o decyzji dotyczącej przyjęcia abstraktu zostanie przekazana Państwu do 20.10.2024 roku.
Termin rejestracji uczestnictwa biernego (lub współautorów wystąpień): 30 października 2024.
Jeśli zgłoszenie ma więcej, niż jednego autora, to pozostałe osoby rejestrują się bez wysyłania ponownie abstraktu. Warunkiem zawarcia zgłoszenia w programie jest opłacenie udziału przynajmniej jednego autora do 30.10.2024.
Forma uczestnictwa:
CZYNNA: Plakat konferencyjny lub wystąpienie w sympozjum.
BIERNA: Bez plakatu/wystąpienia.
Opłaty:
Opłata ulgowa (studenci/studentki i doktoranci/doktorantki): 50 zł
Pełna opłata (pozostali uczestnicy i uczestniczki): 150 zł
Pracownicy/pracownice i doktoranci/doktorantki IP PAN: udział bezpłatny
Rachunek do wpłat z tyt. konferencji to:
52 1130 1017 0020 1466 9820 0001
W tytule przelewu prosimy wpisać:
Konferencja technologie 2024 [imię i nazwisko uczestnika], udział czynny/bierny
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest rejestracja i wniesienie opłaty (w przypadku pracowników i pracownic oraz doktorantów i doktorantek IP PAN – wystarczy rejestracja).
W ramach opłaty konferencyjnej zarejestrowani doktoranci i doktorantki będą mogli wziąć udział w warsztatach na temat możliwości wykorzystania AI i nowoczesnych technologii w badaniach we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.
TERMIN: 21 listopada 2024 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
PROGRAM:
21.11.2024
Centrum Nauki Kopernik
9.00 - 9.15 Rejestracja
9.15 - 10.45 Wykład – dr hab. Artur Pokropek: Małe, średnie i duże modele sztucznej inteligencji w praktyce badawczej
10.45 - 11.00 Przerwa kawowa
11.00 - 12.30 Wykład – dr Konrad Maj: Ucieleśniona sztuczna inteligencja: Co interakcja z robotami humanoidalnymi mówi o nas samych?
12.30 - 13.30 Lunch
13.30 - 15.00 Wykład – prof. dr hab. Maciej Karwowski: Czy i w jaki sposób AI może nam pomóc być bardziej kreatywnymi? O pewnym eksperymencie w Centrum Nauki Kopernik.
15.00 - 16.20 Sesja posterowa z poczęstunkiem
16.20 - 17.50 Sympozjum dla młodych naukowców (4 wystąpienia po 20 min)
17.50 - 18.15 Zakończenie i wręczenie nagród
22.11.2024
Centrum Nauki Kopernik
W dzień po konferencji Centrum Nauki Kopernik zorganizuje i poprowadzi warsztaty i prezentacje dla zarejestrowanych doktorantów z możliwości wykorzystania AI we współpracy z Centrum. Doktoranci zapoznają się z możliwościami, jakimi dysponuje Centrum Nauki Kopernik i dowiedzą się o zasadach korzystania z jego zasobów podczas planowania i prowadzenia badań naukowych. Druga część warsztatów będzie poświęcona opracowaniu przez uczestniczki i uczestników projektów badań wykorzystujących nowoczesne technologie. Mamy nadzieję, że będzie to też okazja do nawiązania nowych współprac i pobudzenia badawczej kreatywności.
Obowiązuje rejestracja.
Główni prelegenci:
dr hab. Artur Pokropek, prof. IFiS PAN (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
Dr hab. Artur Pokropek, Prof. IFiS PAN jest kierownikiem Zakładu Obliczeniowych Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Zespołu Studiów Międzynarodowych w Instytucie Badań Edukacyjnych (IBE) w Warszawie. Jego profil łączy doświadczenie w badaniach społecznych z zaawansowaną wiedzą w dziedzinie sztucznej inteligencji i metodologii badań. Główne obszary jego badań to statystyka, psychometria oraz uczenie maszynowe, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań AI w naukach społecznych.
Zaplanował, zaprojektował i przeprowadził wiele projektów badawczych związanych z implementacją sztucznej inteligencji w analizie danych społecznych. Opublikował ponad 100 prac naukowych i kierował kilkudziesięcioma projektami badawczymi, skupiając się na rozwijaniu metodologii badań oraz wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi analitycznych.
Doświadczenie zdobywał jako visiting scholar w Educational Testing Service (Princeton, USA) w latach 2013–2014, gdzie zajmował się metodologią badań i psychometrią, oraz jako associate researcher w European Commission Joint Research Centre (Ispra, Włochy) w latach 2016–2018. W 2021 roku współpracował z badaczami z Social Research Institute, University College London, jako affiliate academic, kontynuując badania nad metodologią badań społecznych. W 2024 roku odbywał wizytę naukową w Center of Advanced Study w Oslo, gdzie badał wskaźniki behawioralne respondentów odpowiadających na testy kognitywne.
dr Konrad Maj (Uniwersytet SWPS)
Psycholog społeczny. Kierownik Centrum HumanTech na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Naukowo zajmuje się społecznymi i psychologicznymi aspektami nowych technologii, zwłaszcza sztuczną inteligencją, metawersum oraz robotyką społeczną. Autor licznych publikacji naukowych. Przewodniczy komitetowi organizacyjnemu międzynarodowej konferencji HumanTech Summit. Zaliczony do grona 25 najwybitniejszych absolwentów 25-lecia Uniwersytetu SWPS. Laureat konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (2023).
prof. dr hab. Maciej Karwowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego)
Kierownik Zakładu Psychologii Twórczości w Instytucie Psychologii UWr zajmuje się m.in. badaniami nad twórczością i kreatywnością. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji. Na konferencji zaprezentuje wynik swoich badań, w których narzędzia AI zastosowane zostały do analizy materiału badawczego.
TBA
Prosimy o kontaktowanie się z nami poprzez adres email: konferencja.posterowa@psych.
Organizator Konferencji:
Instytut Psychologii PAN we współpracy z Centrum Nauki Kopernik
Konferencja odbędzie się w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego Centrum Nauki Kopernik.
Wybrzeże Kościuszkowskie 18, 00-390 Warszawa