Great and Lonely?

Zachęcamy do lektury najnowszego artykułu dr Marty Rogozy (Laboratorium Poznania Politycznego & Pracownia Psychologii Osobowości) i wspołpracowników, który właśnie ukazał się w prestiżowym czasopiśmie Social Psychology (140 punktów ministerialnych)!!!

https://econtent.hogrefe.com/doi/abs/10.1027/1864-9335/a000560?journalCode=zsp

Narcyzm indywidualny to cecha osobowości, która charakteryzuje się wyolbrzymionym poczuciem własnej wyjątkowości, potrzebą podziwu i brakiem empatii wobec innych. Osoby narcystyczne pragną być w centrum uwagi, często przeceniają swoje osiągnięcia i talenty, a ich samoocena jest silnie uzależniona od aprobaty otoczenia.

Zmienna ta ma swój odpowiednik na poziomie grupowym, zwany narcyzmem kolektywnym.

Badania wykazały, że narcyzm narodowy (forma narcyzmu kolektywnego) – przesadnie pozytywne, ale jednocześnie kruche i podatne na zagrożenia przekonanie o wyjątkowości i wyższości własnego narodu – wiąże się nie tylko z negatywnymi skutkami na poziomie grupowym (krzywdzenie grup obcych i grupy własnej), ale także z niekorzystnymi konsekwencjami dla samej jednostki.

Co pokazują wyniki?

  1. W pierwszym badaniu (N = 633) wykazano pozytywną korelację między narcyzmem narodowym a poczuciem samotności.
  2. W drugim badaniu (N = 811), przeprowadzonym w dwóch falach w odstępie 6 miesięcy, potwierdzono dwukierunkową zależność między narcyzmem narodowym a samotnością: obie te zmienne przewidywały się wzajemnie z upływem czasu.

Wyniki sugerują, że narcyzm narodowy może prowadzić do większej izolacji społecznej, a jednocześnie poczucie samotności może wzmacniać defensywną identyfikację z własnym narodem.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tymi fascynującymi wynikami!

Skip to content