Wraz z rozpoczęciem września IP PAN rozpoczyna realizację programu ,,Psychologia dla społeczeństwa: część I.” pod kierownictwem dr hab. Marty Marchlewskiej, prof. IP PAN (Laboratorium Poznania Politycznego, IP PAN).
Cel Programu
Program badawczo-interwencyjny ,,Psychologia dla Społeczeństwa”, finansowany przez MNiSW i realizowany przez Instytut Psychologii PAN, ma na celu diagnozę oraz wzmacnianie świadomości zdrowia psychicznego wśród Polek i Polaków.
W szczególności, przyjrzymy się roli jaką status socjo-ekonomiczny może odgrywać w świadomości dot.
zdrowia psychicznego i postawach wobec pomocy psychologicznej.
W naszym projekcie zakładamy, że jednym z czynników odpowiadających za niski dobrostan psychiczny może być niewystarczający poziom wiedzy lub błędne przekonania na temat zaburzeń psychicznych, a także negatywne postawy względem specjalistów zajmujących się wsparciem psychologicznym oraz względem osób sięgających po pomoc psychologiczną.
Pierwsza część naszego projektu będzie poświęcona wstępnej diagnozie problemu oraz przetestowaniu i wdrożeniu interwencji – strony internetowej o zdrowiu psychicznym, materiałów edukacyjnych, spotu zachęcającego Polki i Polaków do dbałości o swoje zdrowie psychiczne.
Wyniki badań ilościowych i jakościowych, przeprowadzonych w ramach projektu, zaprezentujemy na łamach raportów, przedstawiających diagnozę stanu zdrowia psychicznego Polek i Polaków.
Stworzymy materiały edukacyjne promujące wiedzę na temat zdrowia psychicznego, zwiększając zrozumienie i akceptację problemów związanych ze ze zdrowiem psychicznym w społeczeństwie (walka ze stygmatyzacją).
Dostarczymy także praktycznych rekomendacji dla organów państwa, pracodawców i instytucji edukacyjnych na temat sposobów wsparcia zdrowia psychicznego.
Budżet pierwszej części programu: 2 196 480,00 zł
Lata realizacji: 2024-2026