Zapraszamy na spotkanie klubowe w ramach Festiwalu nauki 2021

Informacje o tym, w jaki sposób uczestniczyć w spotkaniach znajdują się na dole wpisu!

20.09 godz.15:00   Od nieufności do paranoi, od złudzeń do halucynacji - doświadczenia psychotyczne w codziennym życiu  - prof. Łukasz Gawęda, dr Joachim Kowalski, Adrianna Aleksandrowicz i Paulina Bagrowska

Objawy psychozy takie jak słyszenie głosów czy urojenia budzą często lęk i niezrozumienie. Przez długi czas  również w psychiatrii i psychologii traktowano je jako te doświadczenia, które wymykają się rozumieniu psychologicznemu.

Celem naszego wystąpienia jest przybliżenie słuchaczom obecnych teorii psychologicznych i prowadzonych przez nasz zespół badań, które dają możliwość nie tylko rozumienia, ale i terapii psychoz.

Pierwsza część spotkania dotyczyć będzie paranoi, czyli lęku przed innymi osobami, w kontekście spodziewanej i intencjonalnej wrogości ze strony innych osób. Pokażemy, w jaki sposób lęki te rozumieć na kontinuum. Jasne stanie się, że nie są one obecne tylko w klinicznych stanach psychoz, a mogą niekiedy towarzyszyć nam na co dzień. Pokażemy, jak interakcja czynników środowiskowych, psychologicznych i genetycznych może sprzyjać pojawianiu się i/lub intensyfikowaniu myśli urojeniowych.

Drugą część spotkania poświęcimy na omówienie teorii wyjaśniających doświadczenia na kontinuum halucynacji. Wbrew pozorom halucynacje słuchowe, czyli słyszenie dźwięków lub głosów bez odpowiadających im bodźców w środowisku, są stosunkowo częstym zjawiskiem w populacji. Prawie połowa populacji ma okazjonalnie takie doświadczenia. W przypadku większości osób nie wiążą się one ze stresem czy niepokojem. Jednocześnie, większość osób chorujących na schizofrenię doświadcza halucynacji słuchowych, które są źródłem psychicznego cierpienia – mają negatywną treść, są postrzegane jako nie dające się kontrolować i utrudniają codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób to relatywnie powszechne zjawisko może być źródłem psychicznego cierpienia?

 

Szanowni Państwo, w tym roku spotkania festiwalowe  organizowane przez Instytut Psychologii PAN odbędą się online na naszej platformie Google Meet.

Jeśli chcecie Państwo aktywnie uczestniczyć w wykładach online (zadawać pytania prelegentom, brać udział w  dyskusji) proszę zostawić nam swoje dane w formularzu, aby możliwa była rejestracja w systemie do telekonferencji. Liczba uczestników każdego spotkania jest limitowana. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Jeśli nie mają Państwo ochoty się rejestrować, to spotkania można będzie zobaczyć na naszym kanale YouTube. W takim wypadku pytania można będzie zadawać pośrednio, przez nasz instytutowy facebook. Zapraszamy serdecznie do udziału!

Przydatne linki:

Formularz rejestracyjny

Festiwalowy kanał YouTube IP PAN

Skip to content