Tryb eksternistyczny
Rekrutacja na 2024/2025 zostaje przedłużona i trwa do 15. września 2024 r.
Zapoznaj się z warunkami rekrutacji i wypełnij formularz zgłoszeniowy
I. Informacje podstawowe
DOKTORAT EKSTERNISTYCZNY
W
INSTYTUCIE PSYCHOLOGII
Polskiej Akademii Nauk
WSPARCIE DOKTORATÓW EKSTERNISTYCZNYCH
Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk wspiera osoby ubiegające się o uzyskanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym.
W ramach PROGRAMU zapewniamy kontakt z wybitnymi naukowcami, reprezentującymi psychologię oraz inne nauki społeczne, którzy zapoznają słuchaczy z najnowszym stanem wiedzy w danej dziedzinie, jak również zaprezentują własny warsztat badawczy. Ponadto zapewniamy pokrycie kosztów postępowania ws. nadania stopnia, w tym egzaminu z psychologii, potwierdzającego kwalifikacje na poziomie 8 PRK, egzaminu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2 oraz recenzji rozprawy doktorskiej.
Specyfiką Programu jest kontakt doktorantki lub doktoranta z opiekunem naukowym. Kandydaci zgłaszają swoich opiekunów najpóźniej do końca I roku akademickiego, najlepiej jednak zrobić to już na etapie rekrutacji. Opiekun przedstawia zindywidualizowany syllabus, organizuje spotkania (według ustalonego z Uczestnikiem harmonogramu), wyznacza zadania przyczyniające się do uzupełnienia wiedzy i umiejętności, sprawuje nadzór nad przygotowaniem koncepcji doktoratu oraz wniosków grantowych (np. grantu Preludium na sfinansowanie badań do doktoratu).
Przykładowy program prac obejmuje: w pierwszym roku, przygotowanie konspektu pracy doktorskiej (z udziałem Opiekuna); w drugim roku, przygotowanie wniosku grantowego, wykonanie badań wstępnych oraz zadań rozwojowych, przydzielonych przez Opiekuna; w trzecim roku, realizacja badań właściwych i przygotowanie części teoretycznej pracy doktorskiej; w czwartym roku, wykonanie analizy wyników badań, przygotowanie opisu rezultatów i dyskusji, przygotowanie publikacji.
Program otwarty jest również na absolwentów kierunków innych niż psychologia. Z myślą o nich przygotowano blok zajęć złożony z podstaw psychologii, metodologii, statystyki i psychometrii. Zaliczenie tych zajęć jest wymagane. Absolwenci psychologii mogą przystąpić do nich w dowolnym momencie trwania Programu, jako do zajęć fakultatywnych, rozwojowych.
W ramach Programu wsparcia można realizować doktoraty tradycyjne i wdrożeniowe. Realizacja doktoratu wdrożeniowego wymaga dodatkowej umowy z partnerem przemysłowym/branżowym ws finansowania badań.
Kwalifikacji dokonuje komisja na podstawie rozmowy z kandydatką/kandydatem, w której będzie oceniany wstępny projekt pracy doktorskiej, przygotowany przez kandydatkę/kandydata (według wskazówek zamieszczonych niżej). Preferowane będą projekty przygotowane we współpracy z przyszłym opiekunem naukowym i przez niego zaopiniowane.
II. Zasady szczegółowe
- Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk wspiera doktorantów ubiegających się o uzyskanie stopnia w trybie eksternistycznym.
- Program wsparcia obejmuje seminaria doktorskie oraz różnego rodzaju zajęcia rozwojowe, których celem jest zdobycie ogólnej wiedzy teoretycznej w dziedzinie psychologii oraz umiejętności samodzielnego prowadzenia działalności naukowej.
- Wynikiem uczestnictwa w programie jest przygotowanie rozprawy doktorskiej i uzyskanie gotowości do ubiegania się o nadanie stopnia doktora.
- Program trwa maksymalnie 4 lata.
- Warunkiem wszczęcia postępowania nadania stopnia doktora w ramach programu jest zaliczenie w tym czasie minimum 400 godzin zajęć.
- Dyrektor Instytutu Psychologii PAN powołuje Pełnomocnika ds. Programu wsparcia doktoratów eksternistycznych.
- Uczestnicy mają możliwość brania udziału w seminariach naukowych Instytutu Psychologii PAN, oraz innych spotkaniach naukowych organizowanych przez pracownie i zespoły badawcze.
- Uczestnicy mogą korzystać biblioteki Instytutu Psychologii PAN, dostępu do baz danych czasopism naukowych, oprogramowania naukowego i statystycznego.
- Uczestnicy mają dostęp do sprzętu i laboratoriów IP PAN na zasadach preferencyjnych (określonych w regulaminach laboratoriów).
Udział w Programie jest płatny. Opłata roczna wynosi 8500zł. Można ją wnieść jednorazowo (płatne do 10 października) lub w dwóch ratach po 4250zł (płatne odpowiednio do 10 października i 31 stycznia). Brak opłaty skutkuje skreśleniem z listy uczestników. Ponowne wpisanie na listę wiąże się z wniesieniem opłaty manipulacyjnej w wysokości 500 zł.
Numer konta do wpłat: BGK 25 1130 1017 0020 1466 9820 0002
tytułem: “ekstern [imię i nazwisko]”
III. Procedura postępowania ws nadania stopnia doktora w ramach Programu
- Instytut Psychologii PAN posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie: psychologia ( zgodnie z art 185 p1. Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 30 sierpnia 2018 r. – dalej: Ustawa).
- O nadanie stopnia w trybie eksternistycznym w Instytucie Psychologii PAN może się ubiegać osoba, która:
- posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, lub
- posiada dyplom, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którym go uzyskała (w szczególnych przypadkach rozstrzyga Rada Naukowa Instytutu Psychologii PAN)
- uzyskała efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK
- potwierdzenie uzyskania w/w efektów kształcenia uzyskuje się na podstawie:
- zaliczenia seminariów doktorskich oraz zajęć rozwojowych w ramach Programu
- zaliczenia egzaminu z psychologii potwierdzającego kwalifikacje na poziomie 8 PRK przed komisją powołaną przez Pełnomocnika ds. Programu
- potwierdzenie uzyskania w/w efektów kształcenia uzyskuje się na podstawie:
- uzyskała dyplom ukończenia studiów, certyfikat lub zdała egzamin potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 przed komisją powołaną przez Pełnomocnika ds. Programu
- posiada w dorobku co najmniej
- 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym ujętym w wykazie MNISW, lub
- 1 artykuł w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej lub
- 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo ujęte w wykazie MNISW, lub
- 1 rozdział w takiej monografii
- przedstawiła i obroniła rozprawę doktorską
- spełniła wymagania określone w regulaminie Instytutu Psychologii PAN dotyczącym nadawania stopni doktora w trybie eksternistycznym zgodnie z art 186 Ustawy)
- Rozprawa doktorska może być złożona w formie:
- monografii naukowej
- zbioru powiązanych tematycznie artykułów naukowych
- samodzielnej, wyodrębnionej części pracy zbiorowej
- Rozprawa doktorska może być sporządzona w języku polskim lub angielskim
- Postępowanie wszczyna się na wniosek doktoranta, do wniosku należy dołączyć rozprawę doktorską oraz pozytywną opinię promotora
- Promotorem może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora habilitowanego (w dziedzinie psychologii lub pokrewnej), promotorem pomocniczym – osoba posiadająca stopień doktora (zaleca się udział psychologa jako promotora pomocniczego w przypadku, gdy promotor nie jest psychologiem)
- Koszty postępowania pokrywa:
- Instytut Psychologii PAN, w przypadku doktorantów będących uczestnikami Programu seminariów doktorskich wspierających doktoraty w trybie eksternistycznym, którzy uzyskali zaświadczenie o odbyciu zajęć dających kwalifikacje na poziomie 8 PRK (minimum 400 godzin w terminie do 3 lat po ukończeniu programu) lub
- doktorant osobiście lub za pośrednictwem swojej macierzystej Uczelni lub Instytutu
- Przygotowanie rozprawy doktorskiej w Instytucie Psychologii PAN może odbywać się w trybie eksternistycznym (art. 197, p2 Ustawy). Instytut Psychologii PAN udziela wsparcia doktorantom starającym się o uzyskanie stopnia w tym trybie poprzez organizację seminariów doktorskich i zajęć rozwojowych.
IV. Wybór zajęć wspierających przygotowanie doktoratu w trybie eksternistycznym
- Konsultacje opiekuna naukowego – seminarium
- Uczestnik programu bierze aktywny udział w seminarium, którego treść opracowuje wspólnie z opiekunem naukowym (oraz opiekunem pomocniczym, jeśli taki występuje)
- W przypadku, gdy na I roku Uczestnik nie ma jeszcze Opiekuna, bierze udział w proseminarium doktorskim, którego celem jest opracowanie koncepcji pracy i przygotowanie do znalezienia Opiekuna.
- Uczestnik, w uzgodnieniu z opiekunem, opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej i przedstawia go Pełnomocnikowi do końca roku akademickiego. Przedstawienie planu jest równoznaczne ze zgodą na opiekę nad realizacją programu przez Uczestnika.
- Postępy w realizacji programu oceniane są corocznie przez Opiekuna. Ocena postępów dostarczana jest Pełnomocnikowi do końca roku akademickiego.
- Negatywna ocena postępów skutkuje skreśleniem z listy uczestników programu.
- Na wniosek Uczestnika, poparty przez Opiekuna, za zgodą Pełnomocnika, możliwe jest powtórzenie roku seminarium, które łączy się z dodatkową opłatą
- Realizacja planu podlega ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia. Oceny dokonuje komisja powołana przez Dyrektora Instytutu Psychologii PAN na wniosek Pełnomocnika
- negatywna wynik oceny skutkuje skreśleniem z listy uczestników programu. Skreślenie z listy następuje w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
- W szczególnych przypadkach możliwa jest przerwa w uczestnictwie w Programie:
- zdrowotna
- z powodu urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego
- ze względu na konieczność prowadzenia długotrwałych badań – wymaga poparcia opiekuna. O przerwę wnioskuje uczestnik.
- Kształcenie w ramach seminarium kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Termin złożenia określony jest w indywidualnym planie badawczym. Termin ten może być przedłużony na wniosek uczestnika, poparty przez opiekuna, nie dłużej niż o 2 lata.
- Zadania rozwojowe
- zadania rozwojowe uzupełniające wiedzę i umiejętności realizowane są w formie uczestniczenia w obowiązkowych wykładach i zajęciach fakultatywnych, kończących się egzaminem lub zaliczeniem.
- celem realizacji tych zadań jest zdobycie ogólnej wiedzy teoretycznej w dziedzinie psychologii oraz umiejętności samodzielnego prowadzenia działalności naukowej
- zaliczenie zadań odbywa się w trybie rocznym do końca września
- Liczba godzin, którą uczestnicy PROGRAMU zobowiązani są zrealizować, wynosi 400 godzin, tj. ok. 100 godzin zajęć rocznie.
- Na tę liczbę składają się rocznie 2 wykłady po 20 godzin, seminarium 40 godzin (2 semestry po 20 godzin), oraz 20 godzin zajęć fakultatywnych, przy czym PROGRAM oferuje rocznie kilka zajęć fakultatywnych do wyboru..
- Mniejsza liczba godzin w danym roku może być uzupełniona zajęciami fakultatywnymi w przyszłych latach.
- Kierownictwo PROGRAMU zastrzega sobie prawo do:
- do zmian w programie zajęć w porozumieniu z samorządem słuchaczek/y
- w indywidualnych przypadkach, do modyfikacji szczegółów programu (np. celem dostosowania do harmonogramów grantów itp.)
- w wyjątkowych przypadkach - do zmian w programie zajęć.
- Zajęcia odbywają się w trakcie 10 zjazdów weekendowych.
V. Rekrutacja
- W programie wsparcia doktorantów eksternistycznych może wziąć udział osoba, która:
- posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, lub
- posiada dyplom, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którym go uzyskała (w szczególnych przypadkach rozstrzyga Rada Naukowa Instytutu Psychologii PAN)
- Rekrutacja do programu odbywa się w drodze konkursu. Zgłoszenia kandydatów ocenia komisja konkursowa powołana przez dyrektora Instytutu Psychologii PAN. Komisja składa się z co najmniej trzech pracowników naukowych.
- Kandydaci w wyznaczonym terminie dostarczają następujące dokumenty
- elektroniczny formularz rejestracyjny zawierający
- podstawowe dane kandydata, CV naukowe
- opis zainteresowań naukowych
- opinię przyszłego Opiekuna (w przypadku absolwentów psychologii)
- podanie o przyjęcie do programu (zawarty w formularzu)
- dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej (skan lub pdf przelewu; 100 zł tytułem “opłata rekrutacyjna [imię i nazwisko];
na konto IP PAN BGK 25 1130 1017 0020 1466 9820 0002)
- elektroniczny formularz rejestracyjny zawierający
- Kandydaci w wyznaczonym terminie odbywają rozmowę kwalifikacyjną
- Przyjęcie do programu następuje w drodze wpisu na listę
- Odmowa przyjęcia następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do dyrektora Instytutu Psychologii PAN
- Wyniki konkursu są jawne, lista przyjętych osób publikowana jest po zakończeniu całego procesu rekrutacyjnego na stronach internetowych Instytutu Psychologii PAN.
VI. Kontakt
Sekretariat Instytutu Psychologii PAN
email: sekretariat@psych.pan.pl, ajanocha@psych.pan.pl
tel. 22 583 13 86 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00)