Pomimo słonecznej pogody i urlopowego czasu, wakacje okazują się być bardzo płodnym okresem dla Laboratorium Poznania Politycznego IP PAN.

 

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi artykułami Political Cognition Lab, Polish Academy of Sciences. Badania zespołu wskazują na różne oblicza myślenia spiskowego:

 

◾️ Z jednej strony, badacze prezentują artykuł wskazujący na destrukcyjne przyczyny oraz skutki myślenia spiskowego w odniesieniu do pandemii COVID-19: https://www.tandfonline.com/…/00224545.2022.2111250… . Myślenie spiskowe łączy się tu z budowaniem defensywnej identyfikacji narodowej w formie narodowego narcyzmu.

 

◾️ Z drugiej strony, zespół jako pierwszy opublikował dane, które wskazują na potencjalnie adaptacyjne korelaty myślenia spiskowego w kontekście zachowań żywieniowych: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0272737. Osoby pokładające wiarę w spiski dotyczące koncernów żywieniowych są bardziej rozważne w podejmowaniu decyzji związanych ze spożywanym przez nie jedzeniem.

 

Prace pokazują, że myślenie spiskowe, choć w wielu przypadkach destrukcyjne (np. Pandemia COVID-19), w innych może nabierać innego charakteru.
Zapraszamy do lektury obydwu wspomnianych artykułów!
A autorom gratulujemy ciekawych prac 🙂👍
Skip to content