Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Choć Polska już wcześniej przodowała w rankingach na najbardziej zanieczyszczone powietrze, niestety, sytuacja w ostatnim czasie jeszcze gwałtownie się pogorszyła. Problem jest szczególnie dotkliwy w mniejszych miejscowościach. Jednocześnie to właśnie tam mieszkańcy mają ogromny wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza, na przykład poprzez wymianę pieców (na którą często można dostać dofinansowanie) albo nawet drobne zmiany sposobu palenia w nich. Sytuacja w ostatnim czasie stała się jeszcze poważniejsza w związku z kryzysem spowodowanym wojną w Ukrainie. Doprowadził on do wzrostu cen energii i paliw oraz poluzowania polityki antysmogowej, a nawet zachęty do stosowania paliw gorszej jakości. Patologie, takie jak spalanie śmieci w piecach starego typu, wciąż nie zostały wyeliminowane.

 

Jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń jest pył zawieszony (PM2.5) pochodzący ze spalania m.in. węgla, drewna, czy -co gorsza- śmieci. Na wykresie (dodanym w komentarzu) pokazujemy, w jakim stopniu ogrzewanie gospodarstw domowych może przyczynić się do niebezpiecznego wzrostu poziomu zanieczyszczenia na przykładzie danych zebranych 24 grudnia 2021 w jednym z polskich małych miast, w którym dominuje zabudowa jednorodzinna i własne źródło ogrzewania. Poziom PM2,5 znacznie przekracza normę. W święta, gdy mieszkańcy nie idą do pracy i ogrzewają swoje domy przez cały dzień, poziom zanieczyszczenia jest bardzo wysoki. Zapach świąt w takim miejscu to nie pomarańcze, goździki i choinka, to zapach dymu z kominów.

 

W VRLAB IP PAN opracowaliśmy prototyp mobilnej aplikacji rozszerzonej rzeczywistości  (ang. augmented reality) pokazującą symboliczną reprezentację jakości powietrza
Opis prototypu ukaże się niebawem w “Digital Interaction and Machine Intelligence. Proceedings of MIDI’2022 – 10th Machine Intelligence and Digital Interaction Conference, Springer, Cham.”

 

Mamy nadzieję, że nasz prototyp aplikacji posłuży jako inspiracja dla większych kampanii informacyjnych na temat zanieczyszczenia powietrza, tak aby były one tworzone w bardziej efektowny i zrozumiały sposób.

 

Prace nad aplikacją były finansowane z funduszy EEA Financial Mechanism 2014-2021 grant no. 2019\35\HS6\03166.

 

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: gp@psych.pan.pl

 

Poniżej, dane dotyczące zaniczyszczenia zebrane 24 grudnia 2021 w jednym z polskich małych miast, w którym dominuje zabudowa jednorodzinna i własne źródło ogrzewania:
Skip to content