W najnowszym artykule Zuzanna Molenda (Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk), Ricky Green (Political Psychology at Kent), Marta Marchlewska (Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk), Aleksandra Cichocka (Political Psychology at Kent) i Karen Douglas (Political Psychology at Kent) opowiadają o roli, jaką (dys)regulacja emocji pełni w popieraniu teorii spiskowych.
W najnowszym artykule, który ukazał się w Personality and Individual Differences (IF = 3.95) badamy związki trudności w regulacji emocji z wiarą w teorie spiskowe.

 

Wyniki serii badań przeprowadzonych w trzech krajach (UK, USA, Polska) wskazują, że większe odczuwane trudności w regulacji emocji są związane z silniejszą wiarą w teorie spiskowe (zarówno ogólne, jak i specyficzne, np. wiara w spisek gender, spisek klimatyczny, spisek dot. polskich wyborów prezydenckich w 2020 roku).
Nasze badania sugerują, że osoby, które gorzej radzą sobie z regulacją własnych emocji, są bardziej skłonne do popierania spiskowych wyjaśnień.

 

Więcej do przeczytania na:
oraz tutaj (darmowy dostęp do pełnej wersji artykułu - do 3. lutego):
Skip to content