Jednostka: Pracownia Psychologii Politycznej
Stanowisko: adiunkt
Zainteresowania naukowe
- psychologiczne podłoże szerokich identyfikacji społecznych oraz ich społeczne konsekwencje,
Główne zainteresowania badawcze w tym obszarze dotyczą szerokich identyfikacji społecznych, takich jak np. identyfikacja europejska czy ogólnoludzka. Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie właściwości psychologiczne wpływają na fakt, że u niektórych ludzi tożsamość społeczna rozwija się bardzo szeroko i osoby te identyfikują się nie tylko np. z rodziną i społecznością lokalną, ale czują się związane także z mieszkańcami Unii Europejskiej a nawet ludźmi na całym świecie, a u innych identyfikacje społeczne ograniczone są głównie do wąskich grup identyfikacji. Poszukiwania psychologicznego podłoża szerokich tożsamości obejmują właściwości poznawcze, osobowościowe i socjo-demograficzne.
W ramach prac badawczych prowadzone są też m.in. badania eksperymentalne mające weryfikować sytuacyjne uwarunkowania szerokich tożsamości społecznych. Badania obejmują także poszukiwanie społecznych konsekwencji szerokich identyfikacji społecznych dla aktywności społecznej, stereotypów i uprzedzeń, orientacji na prawa człowieka i innych.
Aktualnie prowadzone są badania międzynarodowe w ramach grantu HARMONIA ID 264796 przyznanego dr K. Hamer przez NCN w 2015 roku, obejmujące współpracę z uniwersytetami w USA i Meksyku.
- stosunek do symboli religijnych w przestrzeni publicznej (rola właściwości psychologicznych),
- wybaczanie międzygrupowe (predyktory, rola szerokich identyfikacji społecznych),
- pozostałe zainteresowania badawcze poruszane w pracach magisterskiej, doktorskiej i publikacjach obejmowały także: podejmowanie decyzji i przeddecyzyjne zniekształcanie informacji; prawdopodobieństwo i metody jego komunikowania; sposoby wywierania wpływu, a także: wiarygodność naocznych świadków, powody kłamania, kulturowe zaburzenia psychiczne, osobowość wieloraka i inne.
Przynależność do polskich i międzynarodowych organizacji
- European Association of Social Psychology (EASP),
- International Society of Political Psychology (ISPP),
- Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej (PSPS).
Nagrody
2013 – nagroda publiczności za najlepszy poster, doroczny zjazd Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej (PSPS), Kraków; poster: Stosunek do symboli religijnych w przestrzeni publicznej, współautorzy: K. Rybak, K. Witecka, A. Zając, J. Zięcina.
2007 - nagroda za najlepsze wystąpienie konferencyjne, konferencja WSFiZ Medycyna i Psychologia, Warszawa; prezentacja: Sposoby komunikowania prawdopodobieństwa genetycznego przez lekarzy; współautor: J. Gutowski.
2005 - nagroda za najlepszy poster, doroczna konferencja The International Association for Research in Economic Psychology (IAREP), Praga; poster: Communicating and understanding information about the probability of a genetic disease, współautorzy: J. Gutowski, B. Demidowicz, T. Tyszka.
1998/99 – nagroda Fundacji A.&T. Ginsbergów dla najlepszych studentów (roczny grant).